Ponad kilkadziesiąt osób z diecezji bydgoskiej wzięło udział w konkursie pod hasłem „W rodzinie tkwi siła – dobro, serce, odwaga. Rozkwit w wierze na wzór błogosławionej Rodziny Ulmów”.
Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów szkół podstawowych i średnich, mając na celu poszerzenie wiedzy o błogosławionej rodzinie, zachęcenie dzieci i młodzieży do czerpania z wartości i inspiracji z autorytetów, a także zainteresowanie praktykami religijnymi praktykowanymi w chrześcijańskich rodzinach.
Prace były oceniane w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej. – Dzięki mojej mamie wzięłam udział w konkursie. Przygotowałam pracę na temat chrztu świętego – powiedziała z dumą Blanka Andrysiak, która zdobyła drugie miejsce w kategorii literackiej dla klas 1-3. Pierwsze miejsce zajęła Nel Łassa, a trzecie przypadło Zuzannie Filipskiej.
„Rankiem, w świcie roku 1944, z cienia powstały Prawdziwi Bohaterowie. Rodzina Ulmów, która przeszła przez próbę losu i wykazała się heroizmem w swoim egzaminie”. „Niech Wasza miłość stanie się przykładem dla współczesnych rodzin, aby każde życie było przyjęte jako cud i dar od Boga, aby nie brakowało cierpliwości i wsparcia, a życie rodzinne wzrastało w wierze każdego dnia” – brzmiał fragment zwycięskiej pracy literackiej autorstwa Mai Dobosz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią.
Inicjatorami konkursu byli: Centrum Edukacyjno-Diecezjalne w Bydgoszczy, reprezentowane przez dyrektora ks. dr. Pawła Hoppe’a, Ruch Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej, którego moderatorem jest ks. Paweł Rybka, oraz katechetka z Nakła nad Notecią, Katarzyna Dobosz, mająca za patrona Prymasa Tysiąclecia, bł. Stefana Wyszyńskiego. – Wyobraźnia dzieci zaskakuje nas nadal. Cieszy nas, że tak wielu ludzi z diecezji stworzyło piękne prace dotyczące praktyk religijnych, życia rodzin oraz wzrostu wiary. Dziś, na przykładzie rodziny Ulmów, która pozostawiła swój testament, chcemy poprzez codzienne, rodzinne życie, wypełnione odwagą i dobrem, osiągać zwyczajność – powiedziała Katarzyna Dobosz.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się tzw. lapbooki, czyli tematyczne książki. – W mojej pracy podkreśliłem, że wychodząc z domu, zawsze warto zrobić znak krzyża – dodał Jakub Proch. – Dziękuję za udział w tym wydarzeniu – powiedział dyrektor CEF ks. dr Paweł Hoppe, przypominając historię rodziny z Markowej, cytuje słowa kard. Marcello Semeraro, który podczas beatyfikacji mówił: „Za gest gościnności i troski – innymi słowy: miłosierdzia wynikającego z prawdziwej wiary, małżeństwo Ulmów wraz z dziećmi zapłacili najwyższą cenę męczeństwa: ich życie było cennym darem, który przypieczętowali całkowitym poświęceniem w imię miłości”.
Podczas wręczania nagród bp Krzysztof Włodarczyk podziękował organizatorom, katechetom i rodzicom za ich trud. – Rodzina Ulmów jest wzorem realizacji Ewangelii w każdych warunkach, nawet w czasach wojny. Ich postawa porusza serca. Konkurs dał nam możliwość refleksji nad tym, co możemy wyciągnąć dla siebie z ich świadectwa. Czy byłbym zdolny do takiej postawy? Oczywiście mogę odpowiedzieć twierdząco, ale czy w tamtych warunkach? – zastanawiał się biskup. – Żyjecie w pięknych domach i rodzinach. Cieszę się, że przez różne praktyki zapraszacie Boga do swojego życia – podsumował moderator Ruchu Światło-Życie ks. Paweł Rybka, który nagrodził zwycięzców zaproszeniami na letnie rekolekcje oazowe.
W kategorii plastycznej dla klas 4-6 pierwsze trzy miejsca zajęli: Jędrzej Ciemnoczołowski, Rafał Balcerek i Paulina Busse.
Konkurs został rozstrzygnięty w dniu zakończenia diecezjalnej pielgrzymki z relikwiami rodziny z Markowej.